ММС

Објавено на: 07/16/21 10:09 AM

Вакцината на Модерна во октомври пристигнува во Србија

Вакцината на Модерна во октомври пристигнува во Србија, а на веб страницата eUprava веќе има можност за да се одбере оваа вакцина. Вакцинацијата против ковид во Србија официјално почнана 24-ти декември ланската година. Граѓаните на Србија досега можеа да бидат меѓу вакцините на Фајзер, Спутник В, Синофарм, АстраЗенека, а сега и на Модерна.

Според најавите, вакцината на оваа компанија во Србија ќе стигне во последниот квартал од оваа година – потврди претседателот на државата, Александар Вучиќ.

„Наскоро ќе ја имаме и петтата вакцина. Ја набавивме и Модерна и таа ни стигнува во октомври. Наскоро ќе излеземе и со првата серија вакцини – компонента , произведени од над“, додаде тој.

Една од студиите покажа дека ефикасноста на вакцината на Модерна е 96 проценти, генерално добро се поднесува а досега не е воочено ништо сериозно што би отворило прашања околу сигурноста на вакцината – соопштија од фирмата. Оваа вакцина веќе се користи во ЕУ за лицата постари од 18 години.

 

Извор:  b92.net


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1