ММС

Објавено на: 07/16/21 8:24 AM

Рецепт за сите љубители на домашен сладолед – Одличен за врелите летни денови!

Ако обожавате сладолед, и сакате да правите домашен, ова е одличен рецепт за сладолед од кокос.

Лесна подготовка и тропска арома го прават совршено летно уживање!

Состојки

500 милилитри полномасно млеко

100 грама шеќер

На врвот од нож ставете сол

300 милилитри павлака

Лажичка екстракт од ванила

150 грама сушен кокос

Подготовка:

Измешајте млеко, сол и шеќер и ставете го на оган.

Поделете го кокосот на половина, а едната половина ставете ја во млекото.

Оставете да зоврие, мешајќи повремено, а потоа тргнете го од оган и оставете го да отстои половина час.

Во меѓувреме, изматете го цврсто шлагот, додадете го екстрактот од ванила, исцедете го млекото и ставете го кокосот.

Додадете го млекото и остатокот од кокосот во шлагот, измешајте добро и префрлете го во замрзнувач. Нека стои во замрзнувач најмалку четири часа пред да се послужите.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1