ММС

Објавено на: 07/15/21 10:18 PM

Околу 20.000 Авганистанци побарале специјална виза за САД

Околу 20.000 авганистански државјани, кои им помагаа на САД или нивните партнери во мисијата, аплицираа за имигрантска виза со која би можеле да се преселат во САД.

Портпаролот на Белата куќа, Џен Псаки рече дека бројката не вклучува членови на семејството кои исто така ќе бидат вклучени во постапката, додавајќи дека околу половина од барателите на азил ја пополниле потребната документација за да започнат административна постапка.

По завршувањето на безбедносниот процес на скрининг, кандидатите можат да имаат право да добијат позната како „хуманитарна условна слобода“ во која голем дел од таа група би можела да биде преместена во воена база во Соединетите Држави, каде што би добиле лекарски прегледи.

„Оние за кои проверките во минатото сè уште не се завршени, прво би биле префрлени од Авганистан во американска воена база во странство или во трети земји каде што ќе бидат безбедно сместени додека не заврши обработката на визите, а потоа ќе можат да се пренесат во САД, „Рече Псаки.

Белата куќа соопшти дека САД не водат сметка за ниту една трета земја во која не е загарантирана безбедноста на барателите на азил, ниту за која било држава што не би обезбедила да бидат третирани хумано за време на постапката

Се очекува Стејт департментот последователно да објави повеќе детали за процесот на издавање на специјални визи за Авганистанците.

САД неодамна ја објавија операцијата „Сојузничко светилиште“, која ќе започне со преселување на заинтересираните и подобни авганистански граѓани и нивните семејства во последната недела од јули.

Ветувањето на Бајден

Претседателот на САД, Џо Бајден вети дека ќе се погрижат за лицата кои им помогнале на САД, вклучително и преведувачи и толкувачи и на нивните семејства, да бидат згрижени за време на повлекувањето на САД од Авганистан, што треба да заврши до крајот на август.

Повеќе од 95 проценти од процесот е завршен, соопшти американската армија претходно оваа недела.

Евакуациите се планираат среде големите удари на талибанското движење на бојното поле против авганистанските владини сили и среде стравувањата за одржливост на централната влада.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1