ММС

Објавено на: 07/15/21 3:12 PM

Рецепт за полнети тиквички какви што уште немате пробано

Летото е време на зеленчукот, а тиквичките се вкусни во различни варијации на полнење. Рецептите за овој зеленчук се секогаш добредојдени, за дневното мени, бидејќи се лесни и вкусни.

Наполнети ги со мелено месо и печете ги во рерна, полнетите тиквички имаат добар вкус.

1 килограм тиквички
1/2 килограмм мелено месо
масло
1 морков
100 милилитри сок од домати
100 грама ориз
1 свеж кромид
бибер
сол
2 јајца
сушен лист

Подготовка

На загреано масло пропржете го кромидот и ренданиот морков, а кога ќе се испржат додадете мелено месо, зачини, сол, бибер, магдонос и две јајца.

Измијте го оризот во неколку води и додајте го. Исчистете ги тиквичките ако се долги и исечете ги на саканата должина, а потоа ископајте ги и пополнете ги со подготвениот фил.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1