ММС

Објавено на: 07/15/21 2:23 PM

Дрогиран, пијан и без возачка, Македонец беснеел на автопатот Ниш-Белград

Српската полиција рано утрово запрела државјанин на Северна Македонија на возраст од 32 години, кој возел пијан и дрогиран по автопатот Ниш- Белград со брзина од 173 километри на час, на место каде што ограничувањето изнесува 130 километри на час, јави дописникот на МИА од Белград.

Како што се наведува во соопштението на српското Министерство за внатрешни работи, сообраќајната полиција на наплатната рампа Врчин кај Белград околу 4,43 часот запрела автомобил марка „Порше Карера”, управувано од државјанин на Северна Македонија.

Утврдено е дека тој возел без да има положено возачки испит и со 0,28 промили алкохол во организмот, додека со тестот за дрога утврдено е дека е под дејство на кокаин.

Возачот е приведен во службените простории на полицијата и против него ќе биде поднесена соодветна прекршочна пријава.

 

Фото:

opcija.net

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1