ММС

Објавено на: 07/15/21 12:54 PM

(Видео) Бугарите и Македонците ќе се искараат кој прв стапнал на Месечината – Бојко Борисов се пошегува на сметка на Трифонов

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов направи телевизиско шоу за време на брифингот со новинарите, два дена после повторените парламентарни избори на кои неговата ГЕРБ беше тесно поразена од „Има таков народ“ на шоуменот Слави Трифонов.

„Слави дај им места на 40 министри, по еден на шумите, водите, судиите, обвинителите, полицајците, пожарникарите…“, го советува Борисов новиот број еден политичар во државата.

Бојко влезе на брифингот и беше пречекан со силен аплауз од неговите сопартијци.

„Аплауз! Шоу!“, рече Бојко и се загледа во својот „идиот“ како да е поставен пред камери и како да чита од сценариото наменето за водителот со што го иссмеа Трифонов.

„Ама полесно се води шоу, бе. Зборуваш глупости, луѓето ти аплаудираат. Имаш платена публика и ти плескаат. Важно е да си имаш шоу, не е важно кој те гледа“.

Запрашан за вселената која е дел од изборната програма на Слави, Бојко си замисли каква борба ќе настане кога  на Месечината ќе стапнат Бугарин и Македонец.

– Замислете, кога ќе стапнат на Месечината Бугарин и Македонец, кој ќе стапне прв, кој ќе завладее? Замислете каква борба ќе настане, а сега очекувате да ви одговорам дали ќе се договорат партиите за предлогот за Влада. Треба да си понесат одговорност – истакна Бојко Борисов.

Тој им порача на луѓето да се вакцинираат додека има вакцини и не ги фрлиле во каналот, а за претседателот Румен Радев рече:

– Ако го оставите народот на Румен Радев, стотици милиони беа потрошени за избори. Ќе нема повеќе пари за лекарите, за медицинските работници, ќе нема ниту за социјалните случаи. Ако не однесете во трети избори, тогаш ништо нема да значи тоа што ќе му се случи на ГЕРБ. Таков ни е наравот на Бугарите. Навечер пиеме, пееме убави песни, а наутро не знаеме дали сме за срам или за слава. Читајте го Ботев! Тој пишувал за денешното време., рече Борисов.

Борисов додаде дека ГЕРБ веднаш ќе го врати мандатот доколку им биде даден затоа што сакаат да бидат силна опозиција.

 

Извор: 24chasa.bg

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1