ММС

Објавено на: 07/15/21 12:17 PM

Како да препознаете сочна и слатка лубеница?

Лубеницата има малку калории, освежува и го хидрира телото, а се смета и за афродизијак.

Понекогаш е тешко да избереме сочна лубеница, но овие неколку работи ќе ви помогнат при изборот:

Почукнете

-Ако лубеницата „ѕвони“ и имате чувство како да одекнува – тогаш е слатка и зрела

Изглед

-Зрелите лубеници доле имаат жолта боја, ако е бела боја не е зрела.

Еве зошто е здраво да се јаде лубеница:

Лубеницата се состои од речис 90% вода, што ја прави идеална за хидрирање на организмот без вишок калории. Не само што содржи многу малку калории, туку е одличен и за диета и чистење на токсините од телото.

Извор: Еспресо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1