ММС

Објавено на: 07/14/21 7:59 PM

Ахмети и ја образложи на Брнз зелената агенда на ДУИ

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес се сретна со амбасадорката на САД, Кејт Брнс.

Ахмети и Брнз разговараа за неодамнешната извршна одлука на американскиот претседател Бајден, владеењето на правото, борбата против корупцијата, зелената агенда, евроинтеграциите и спорот со Бугарија.

Ахмети истакна дека Демократската Унија за Интеграција целосно ги поддржува одлуките на претседателот Бајден, кои вклучуваат отворена борба против корупцијата, владеењето на правото и кредибилни демократски институции.

Зелената агенда и инклузивноста и различноста се целосно во согласност со убедувањата на ДУИ.

Ахмети го образложи еколошкиот приоритет на ДУИ преку спроведување на зелената агенда во целосна корелација со американските и европските приоритети.

Во врска со спорот со Бугарија, Ахмети ја истакна потребата од поистакната американска и европска улога меѓу Скопје и Софија, како и неопходноста од одржувањето на реформскиот курс од страна на владата.

Соговорниците разговараа и за 20-годишнината од Охридскиот Рамковен Договор како успешно заедничко достигнување.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1