ММС

Објавено на: 07/14/21 12:10 PM

Пет моќни намирници за намалување на крвниот притисок

Начинот на исхрана се одразува на нашето здравје. Лекарите нагласуваат дека овие пет намирници имаат корисен ефект врз организмот, а има индикации дека можат да го намалат високиот крвен притисок.

Еве што би требало да се најде на вашето мени:

Боровници

Тие се полни со флавоноиди, го намалуваат нивото на лош холестерол и го регулираат крвниот притисок. Боровинките се речиси секогаш достапни, а можете да ги додавате во секој појадок или да ги јадете наместо вечера.

Цвекло

Истражувањата покажаа дека пациентите со висок крвен притисок кои пиеле сок од цвекло, покажуваат неверојатен напредок во намалувањето на крвниот притисок. Друга студија заклучува дека најверојатно се одговорни за тоа нитратите во сокот, кои го намалуваат притисокот во рок од 24 часа.

Компир

Калиум и магнезиум, два минерали кои помагаат во намалување на крвниот притисок, се наоѓаат во оваа храна. Тие исто така содржат растителни влакна, кои се основна состојка во секоја здрава исхрана.

Маслиново масло

Има корисен ефект врз крвните липиди и исто така го намалува крвниот притисок. Една студија покажува дека колку помалку маслиновото масло користите, толку е помал притисокот.

Темно чоколадо

Содржи флавоноиди кои ги прават вените поеластични, а фактот дека нивното консумирање го намалува крвниот притисок е докажано во голем број студии. Однесувајте се кон себе околу 15 гр темно чоколадо на ден со најмалку 70 проценти какао.

 

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1