ММС

Објавено на: 07/13/21 11:41 AM

Нови 21 случаи со Ковид-19 во земјава, нема починати пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.227 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на КОВИД-19:
Тетово – 11, Скопје и Куманово  – по 3, Струга -2, Гостивар и Штип – по 1, информира Министерството за здравство.

Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од: Скопје и Куманово – по 2, Битола, Тетово и Кичево – по 1. Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.227 тестови преку: ИЈЗ-534, ЦЈЗ Скопје-37, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово–23, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Авицена-252, Биотек-139, Систина-92, лабораторија Лаор-153, Синлаб-21, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–1, Никоб лаб-418, ВФВ Медикал-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.314.

Досега во земјата се направени вкупно 914.381 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.823, бројката на оздравени пациенти е 150.139, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 197.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1