ММС

Објавено на: 07/13/21 11:27 AM

Нутрициониска открива што е најдобро да е јаде во горештините

Јадењата што не се готват се особено популарни за време на летните горештини. Кога температурата е висока, обично имаме намален апетит, а нутриционистите тврдат дека доматот е идеална храна во тропски околности.

-Особено кога температурите се високи, доматите мора да бидат на менито. Богат е со витамини А, Ц, Б3 и Б6. Богат е со магнезиум кој ги стимулира мускулите, а исто така е одличен и за срцето, вели американскиот нутриционист Лора Манганиело.

Друга предност на доматите е тоа што тие имаат малку калории. Една чаша сок од домати има само околу 60 калории, а исто така ќе добиете одлична количина на калциум, витамин Ц и железо.

Сендвич со домати

Салата со домати

Сок од домати

 

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1