ММС

Објавено на: 07/12/21 12:37 PM

Повеќе оздравени отколку новозаразени – 22 градови без активни случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.749 тестирани, а регистрирани се пет нови случаи со Ковид-19 и тоа три во Тетово и два во Скопје. Регистрирани сe шест оздравени пациенти и тоа од два од Велес и по еден од Скопје, Прилеп, Тетово и Пехчево. Не се регистрирани починати пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Досега во земјата се направени вкупно 911.154 тестирања на Ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.802, бројот на оздравени пациенти е 150.132, на починати е 5.487, а на активни случаи изнесува 183.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 68708, Активни 65

Куманово 8884, Активни 11

Прилеп 8328, Активни 3

Тетово 7296, Активни 55

Битола 6310, Активни 6

Велес 5474, Активни 0

Гостивар 5188, Активни 7

Кавадарци 5155, Активни 2

Охрид 5021, Активни 11

Штип 4960, Активни 0

Струмица 4123, Активни 5

Струга 2983, Активни 2

Кочани 2792, Активни 0

Кичево 2600, Активни 13

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 0

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 0

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1032, Активни 2

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1