ММС

Објавено на: 07/12/21 9:48 AM

Чини речиси 6.000 долари! Најскапиот хамбургер на светот не може секој да го јаде!

Најскапиот хамбургер во светот чини скоро 6.000 американски долари, а се состои, меѓу другото, од јапонски „ваги“ од говедско месо, кавијар белуга, месо од кралски рак, бели тартуфи…

Го измисли холандскиот угостител Роберт ван де Вен, сакајќи да го надмине рекордот на цени што го држеше ресторанот од американската држава Орегон. Тој рекорд е од  2011 година, тежел повеќе од 350 килограми ,, а Холанѓанецот решил да го направи најскапиот хамбургер, и тој да биде за една личност, но и целиот приход од него да го донира во добротворни цели, пренесува „ Национален бизнис “.

Најскапиот хамбургер е направен од лепиња натопена во шампањско „Дом перињон“ и завиткана во златен лист, исто така се состои од јапонски „ваги“ од говедско месо, кавијар белуга, чедар со тартуфи, сос од скара направен од најскапото кафе во свет, мајонез од патка јајце…

 

Извор: Пинк.рс

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1