ММС

Објавено на: 07/11/21 8:24 PM

Билки кои ќе ви помогнат да се разладите во летните месеци

Со летото се појавија и високите температури, па дури и за првите топли бранови оваа година. Ова е причината зошто многумина бараат најдобри начини да се разладат секој ден.

Сладоледот или ладните пијалоци овозможуваат само привремено олеснување. Ако барате начин да ви помогне да се оладите одвнатре, потенцијално решение се билките.

Можеби не сте ги сметале билките како опција да ве разладат во најтоплиот дел од годината, но всушност има повеќе билни пријатели кои можат да ви помогнат во борбата против топлината.

Важно е, пред сè, да бидете сигурни дека растенијата што ги користите се квалитетни. Некои од нив не се добри за консумирање со одредени лекови, а некои можат да предизвикаат алергиски реакции. Исклучете ги сите овие опции разговарајќи со вашиот лекар ако земате лекови или имате дијагноза.

Исто така, бидете добро информирани за земање билки ако сте бремени или доите.

Повеќето билки може да се класифицираат како загревачки билки, ладење и неутрални билки. Ако се борите со топлина, треба да се фокусирате на билки познати по својствата на ладење.

Билки во ладилник можат да бидат во две категории. Првиот е течноста за ладење, а втората е дијафоретиката.

Растенијата од првата категорија работат со намалување на телесната температура и ладење на нејзините ткива. Дијафоретиката пак го поттикнува потењето.

 

Иако можеби не ви е интуитивно да користите билки кои поттикнуваат потење, експертите ве потсетуваат дека во многу земји со топла клима, луѓето користат чили производи за да се потат затоа што потењето е една од верзиите на климатизацијата на нашето тело.

Сепак, ефектот на дијафоретиката е многу посуптилен.

Повторно ќе се вратиме на сладолед. Може да ви овозможи привремено психолошко олеснување, но всушност не прави ништо за да се намали вкупната телесна температура.

Од друга страна, билките за ладење делуваат на телесните ткива, не само на вашите сетила за вкус. Подолу е даден список на билки кои можат да ја намалат телесната температура и да ви помогнат да се разладите.

Коријандер
Како да го користите: Коријандер е одличен додаток на супи, сосови и салати.

Нане или Мента
Како да го користите: Пијте го како чај, земете го во форма на додатоци или направете течност за прскање на телото што ќе ви помогне веднаш.

Ружа
Како да се користи: Разноврсна роза може да се користи во ароматерапија, розова вода или како миризлив чај.

Лаванда
Како да го користите: Можете да користите лаванда во дифузер, локално или како дел од бањи и пијалоци.

Копар
Како да го користите: Користете копар за да додадете вкус на супи, чорби, сосови, преливи … Тој е одличен додаток на компирот, а одлично оди со омлетите.

Камилица
Како да го користите: Се разбира, првата опција е да пиете чај од камилица, но има и масло од камилица што можете да го користите локално. Меѓу другото, го ублажува егземата, осипите, артритисот и болките во грбот.

Кардамон
Како да го користите: Кардамонот често се користи при готвење и печење, особено за подготовка на кари, чорби или колачи со ѓумбир.

Бозел
Како да го користите: Обично се користи за правење сируп, но може да биде и дел од џемови и други јадења. Исто така постои и чај од бозел.

Лимонова трева
Како да го користите: Може да биде дел од освежителен пијалок или чај, а може да го додадете и во супи, на пример. Има мирис на цитрус и изразен вкус.

Хибискус
Како да го користите: Цветовите од хибискус се користат за чај, но исто така можат да бидат дел од десерти, џемови или салати.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1