ММС

Објавено на: 07/12/21 9:34 AM

(Видео) Има преседнал одморот – Голи Украинки платиле глоба од по 450 евра во Црна Гора за бесрамно однесување

Украинки се соблекле, се фотографирале сосема голи и се однесувале бесрамно додека биле на одмор во Црна Гора, па заработиле казна.  Според црногорските медиуми со тоа голите девојчиња сториле прекршок согласно член 7 став 2 од Законот за јавен ред и мир на Црна Гора, па врз основа на законската регулатива, им се изрекла глоба во износ од по 450 евра. Глобата ја изрекла судијката на Судот за прекршоци во Будва – Одделение во Котор, Ивана Вукасовиќ, одлучувајќи по барање на полициската управа.

Ова за „Вијести“ неофицијално било потврдено во прекршочниот суд во Будва. Украинките Д.О. (19), В.Р. (21) и Р.К. (21) биле приведени од полицијата во Котор минатата недела, откако се соблекле голи и се фотографирале на јавно место.

Како што потврдила за „Вијести“, судијката Вукасовиќ, која ги прогласила за виновни, затоа што „се однесувале бесрамно на јавно место, на дел од регионалниот пат Котор-Тројца.

Според пресудата, за која „Вијести“ имале увид, тие се соблекле голи и позирале на асфалтниот пат, правејќи десетминутни снимки и фотографии.

„Тие се должни да ги платат парите непосредно пред одлуката да стане конечна на жиро-сметката на Буџетот на Црна Гора. Обвинетиот може да плати две третини од изречената парична казна ако тие и Полициската управа се одречат од правото на жалба, во тој случај ќе се смета дека глобата е целосно платена “, се објаснува во пресудата.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1