ММС

Објавено на: 07/11/21 6:40 PM

Како мал го правев овој трофеј од се што имав дома, рече Ноле по освојување на Вимблдон

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ денес ја освои шестата титула на Вимблдон, откако во финалето го совлада Италијанецот Матео Беретини со 6: 7 (4), 6: 4, 6: 4, 6: 3.

По завршувањето на мечот, Ноле ги даде своите први впечатоци.

-Како прво, би сакал да му честитам на Мета на одличниот турнир. Одличен натпревар денес, одлична кариера пред вас и верувам во тоа. Игравте одлично, вистински „чекан“, денес повторно го почувствував како и тогаш во Париз. Освојувањето на Вимблдон отсекогаш беше најголемиот сон, мора постојано да се потсетувам на ова задоволство, ова е голема чест. Кога бев мал, го правев овој трофеј на Вимблдон од сè што имав во куќата, сè што ме мотивира дури и денес – рече Ѓоковиќ.

Следуваше прашањето секако за односот со Надал и Федерер.

-Никој од тројцата нема да застане. Го споменав ова многу пати, морам да им дадам признание, тие се легендите на овој спорт, тие се двајцата најважни играчи што ги сретнав во мојата кариера. Тие ми помогнаа да разберам што требаше да направам за да се подобрам, да бидам тука денес. Изгубив 2-3 од нив, а потоа во 2010 година ги сменив работите и тргнав на патување што нема да заврши тука.

Неизбежно беше и прашањето за календарот Грен слем.

– Дефинитивно можам да замислам да се случи тоа, ќе се обидам, во одлична форма сум, го играм најдобриот тенис на Грен слем турнирите, тоа е мојот приоритет и сакам да продолжи така.

Потоа следеа честитки за најблиските, како по традицијата.

– Сакам да им кажам на мојот тим, пријателите и семејството – ви благодарам за целата енергија и целата жртва за мене и за моите патувања. Го ценам нивното трпеливост и посветеност, благодарам на сите.

Тој накратко ги коментираше и претстојните финалиња на Европското првенство, кое е на програмата вечерва во 21 часот на Вембли меѓу Англија и Италија.

– Ме стави во непријатна позиција и ќе уживам во фудбалот, тоа е сè што можам да кажам сега – одговори Новак.

Преземено од: https://pink.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1