ММС

Објавено на: 07/11/21 5:43 PM

Неколку совети како да управувате со финансиите на вашиот летен одмор

Цените на летните патувања во САД скокаат, но постојат начини да се управува со зголемените трошоци. Всушност, ова се универзални совети кои можат да ги користат сите светски туристи.

Сезоната на летни патувања е во полн ек, цените на ваквите задоволства конкретно растат во Соединетите држави, а во исто време расте и поривот за прекумерно трошење. Како да се избегне тоа, за да не се враќате дома со празни џебови?

Во најсилната светска моќ, цените на услугите за изнајмување автомобили се зголемија оваа година, за 300% на популарните дестинации, според податоците на AutoSlash. Трошоците за сместување исто така се зголемуваат.

На веб-страницата за изнајмување на домови, HomeToGo, се забележува зголемување на просечната цена на резервираните домови од сега до септември – за 70% во споредба со минатата година. ССЈ пишува дека многу граѓани сега имаат став: „Јас го заслужувам ова“, но дека ова подоцна може да доведе до проблеми со буџетот.

Еве неколку совети за паметно управување со финансиите, ако планирате големо патување ова лето.

  1. Бидете реални и размислете за компромиси
    За оние кои успеаја да заштедат повеќе во текот на 2020 година, главно поради карантинот, трошењето на „тие“ пари на патувања сега имаат смисла. Но, тоа сигурно не значи дека треба да потрошите сè, особено имајќи предвид дека кризата сè уште не поминала. Фиксни трошоци има и не можете многу да влијаете на нив: авионски билети, сместување … Но, размислете за компромис кога станува збор за некои други трошоци, како што се купување облека за летни одмори или дневен ручек надвор.
  2. Избегнувајте импулсивни резерви

 

Важно беше да не правите шопинг „набрзина“, а особено кога станува збор за патување, каде што бројките не се занемарливи. Една од тактиките може да биде „тест преку ноќ“. Колку повеќе ноќи поминуваат – толку подобро, бидејќи на тој начин ќе добиете појасна слика за тоа дали одредена резервација е во ред. Едноставно, „вметнете“ некој аранжман во вашата онлајн корпа и оставете го така, а потоа вратете се за неколку дена и проверете дали желбата е сè уште присутна.

  1. Размислете за начинот на плаќање
    Ваучери за патување или користење кредитна картичка за плаќање може да биде многу паметна стратегија. Во првиот случај, заштедувате пари, а во вториот – ја продолжувате исплатата, но бидете внимателни кога плаќате за аранжманот, за да не биде премногу скапо. Се разбира, заштедата е секогаш најдобра опција.
  2. Ве молиме почекајте …
    Ако не сте од оние кои „мораат“ да одат на одмор во средината на јули или август, тогаш почекајте и следете го падот на цените или – изберете поевтино сместување. Во САД, цените треба да паѓаат како одминува годината, и како поголем број на т.н. понуда во последен момент. Разгледајте ги причините зошто сакате да патувате и дали дестинацијата навистина е важна. Некои од вредностите на планирањето на патувањето се чисто психолошки, велат експертите.

Преземено од: https://biznis.telegraf.rs/
Фотографија: Freepic


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1