ММС

Објавено на: 07/11/21 4:35 PM

Летна салата со лубеница и сирење што може да го замени ручекот

Веројатно веќе знаете дека омиленото овошје на многу луѓе е всушност зеленчук. Обожуваната лубеница е едногодишно растение од семејството тиква, па затоа кај ботаничарите нема сомнение дека не е овошје. Има вкус многу сладок и освежителен, а кога малку ќе го гризнете белиот дел под кората, сигурно ќе забележите дека наликува на свежа краставица.

Причината за тоа лежи во фактот дека лубеницата, исто како краставицата, претежно е составена од вода. Лубеницата всушност им дава одличен вкус на салатите. Затоа, пробајте да го пробате овој рецепт за една освежителна и полна летна салата.

Состојки:

– 1 голем домат

– 15 парчиња лубеница

– 15 парчиња сирење фета

– 1 мала црвена пиперка

– половина мала свежа краставица

– половина виолетов кромид

– маслинки

– Неколку ливчиња босилек

– маслиново масло

– оцет

– сол и црн пипер

Подготовка:

1.Измијте ги доматите, исечете ги на тенки парчиња и ставете ги во сад. Додадете ја лубеницата исчистена од семки и коцки од краставицата. Измијте ги и пиперките, извадете ги семки, потоа исечете ги на ленти и додајте ги во садот, а потоа и кромидот исечете ги на тенки ленти.

2.Зачинете сè со сол и бибер, додадете масло и оцет по желба и потоа промешајте. На крај, додадете го фета сирењето во салатата, додадете малку маслиново масло по желба и посипете со сецкан босилек.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1