ММС

Објавено на: 07/11/21 3:21 PM

Како да го „преживеете“ одморот со деца во пет чекори!

Мир, гледање во синото море/езеро, слушање само на брановите и галебите, читање книга, пиење коктели … Добро, и сега разбудете се затоа што е време да одите на плажа со децата.

Освен што мудро ја одбравте вашата дестинација за одмор, дури и на плажа, има многу работи за кои треба да размислите кога со дете се упатувате на плажа.

Секоја мајка што го доживеала ова со причина вели дека одењето на одмор со деца не е одмор. И да, динамиката на годишен одмор драстично ќе се промени, но тоа не значи дека родителите треба да се плашат да одат на плажа од страв од преголема работа.

И може да се „преживее“, само треба да обрнете внимание на неколку работи и да прифатите сè со доза на радост и оптимизам.

1.Донесете закуски
Мааааамааа, гладен сум! Тоа е една од првите реченици што може да ја слушнете на плажа, дури и пред таа позната Сакам да се бањам!

Можеби големиот апетит на малиот морнар или морнарка не го задоволува сладоледот од блискиот киоск, како и бурекот или крофните што се продаваат на +35 степени на некои од нашите плажи. А што тогаш?

Бидете подготвени однапред. Земете различни закуски со вас и додајте малку овошје. Ако не носите со вас фрижидерче, проверете дали земате храна што не се расипува на високи температури. Не само што ќе заштедите еден тон изгубени нерви, туку и значително ќе заштедите бидејќи нема да купувате под стрес на самото место.

2.Смислете активности на плажа
Одење на плажа со деца не е само пливање и сончање. За нив тоа е посебно искуство при кое тие се многу активни. Покрај нуркање и пливање, треба да им се понудат и други активности што ќе ги окупираат, особено надвор од водата.

Треба да се има на ум дека децата можат да го задржат своето внимание на една активност за многу кратко време. Кај деца од предучилишна возраст е едвај околу 15 минути. Затоа, треба да се биде подготвен и да се смислат разни активности кои ќе ја спречат досадата на децата, а со тоа и непосакуваните последици.

Еве неколку идеи: собирање камчиња за сликање подоцна, играње карти, патнички изданија на разни игри на табла, сликање делови од телото со боја растворлива во вода (и не штетна за морскиот био свет), читање приказни, боење во боенка, дизајнирање на своја игра, градење замок во песокот, изградба на куќи и базени со пластични фигурини ….

Можностите се неограничени. Имајте на ум што и му се допаѓа на детето, но задолжително понудете му некоја активност што претходно не ја пробал бидејќи тоа ќе го окупира неговото внимание најдолго.

3. Бидете подготвени за што било
Мокрење среде плажа? – Сосема можно. Допир од медуза? – О да! Ја барате токму таа играчка што остана дома? – Трча додека сакате да му нанесете крем? Или да викне дека е гладен само десет минути откако сте пристигнале на плажа?  – Гледано безброј пати.

Иако може да звучи смешно за некој што нема деца, но ова се ситуации што навистина се случуваат редовно и треба да се имаат предвид.

Се сеќавате на оние вреќи од анимираните филмови во кои јунакот вади чуда невидени од неа? Хм, секако, да, го знам ова, зошто е нешто познато како торба за на плажа.

Влажни марамчиња, средства против убодување, разнобојни креми за сончање, резервна облека (и пелени, доколку сепак има потреба), играчки, закуски, боенки … Продолжете со серијата. Вие ќе бидете благодарни.

4.Размислете кој носите со вас на плажа, освен децата
Ако одите на одмор, а со тоа и на плажа, со пријатели или роднини кои немаат деца, бидете свесни дека нема да разберат зошто во некои ситуации реагирате на начинот на кој реагирате, зошто е сосема можно со дете ќе треба рано да одите на плажа и да легнете уште порано, зошто одењето на плажа не можете да го претворите во ноќно излегување, зошто треба да се искористат сите ваши сетила. На крајот на краиштата, вие самите не сте биле свесни за тоа додека не сте родиле дете.

Значи, ако е изводливо, обидете се да одите на море со пријатели кои исто така имаат деца или барем со роднини кои се подготвени да скокнат кога е потребно без да се чувствувате како да им го расипувате или оптеретувате нивниот одмор. Исто така, не заборавајте го ниту вашиот партнер. Тој е токму тоа – рамноправен партнер, а не повремена дадилка. Поделете се што е во врска со децата рамномерно.

5.Не мора да биде совршено
Колку и да се подготвувате, ништо никогаш не мора да биде совршено, и тука лежи целата убавина. Да, дефинитивно треба да се подготвите што е можно подобро за да ги зачувате вашите нерви, но треба да знаете и да се опуштите.

На крајот, децата нема да се сетат за десет или дваесет години дали сте им купиле специфичен сладолед на плажа. Тие ќе се сетат како се чувствувале за време на престојот на плажа и каква е вашата улога во тоа. Затоа играјте, смејте се и чувајте ги нервите.

Запомнете – како што растат децата, вашите одмори ќе бидат порелаксирани и безгрижни. До тогаш, само бидете храбари!

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1