ММС

Објавено на: 07/11/21 2:49 PM

Освежете се со безалкохолно мохито – Пет состојки за подготовка на овој летен пијалок

Мохито е кубански коктел направен од бел рум, сок од лимета, свежи листови од нане, шеќер, минерална вода и мраз. И, за многумина, тој е омилен летен освежителен пијалок. Но, мохито не е освежување до кое можеме да посегнеме во која било пригода и во кое било време од денот – освен ако не направиме безалкохолна верзија од тоа.

Во тој случај, ќе имате коктел со кој ќе можете да се освежите дури и среде работно време. Подолу ви го носиме рецептот за наједноставното безалкохолно мохито. Треба само да ги набавите состојките и да размислите дали да го споделите со некого или да уживате во мирот.

За безалкохолно мохито ви се потребни:

– лажица шеќер
– листови од нане
– 3 цедени лимета
– газирана вода
– кршен мраз

ПОДГОТОВКА:

  1. Измешајте го шеќерот со лисјата од нане и истолчете ги состојките
  2. Ставете неколку парчиња искршен мраз во две високи чаши. Поделете го сокот од лиметата и состојката од шеќерот и нането
  3. Вметнете ги сламките и наполнете ги чашите со пенлива вода.

Се разбира, можете да направите коктел во една чинија, а потоа да го истурите во чаши. Во секој случај, тоа е едноставна комбинација која ќе ви донесе многу потребно освежување на високите температури.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1