ММС

Објавено на: 07/11/21 11:59 AM

12 починати и 20 повредени во превртен и запален минибус во Турција

Минибус кој превезувал мигранти се превртел и се запалил во источна Турција, при што загинаа 12 лица, а 20 се повредени, објави новинска агенција Анадолија.

Возилото влетало во ров за време на едно ноќно патување во близина на Јумакли во провинцијата Ван, која се граничи со Иран. Телевизиските емисии покажаа дека преживеаните добиваат медицинска помош покрај патот, додека работниците на брзата помош ги пребаруваа остатоците од опожарениот минибус.

Мигрантите, претежно од Иран, Авганистан и Пакистан, редовно ја минуваат иранската граница преку Турција пеш пред да бидат пренесени на запад во градовите како Истанбул и Анкара.

Планираното повлекување на Соединетите држави од Авганистан им даде дополнителен поттик на луѓето кои се обидоа да ја преминат планинската рута, се вели во изјавата на Метин Корабатир, претседател на Центарот за студии за азил и миграција, со седиште во Анкара.

Во јуни 2020 година, повеќе од 60 мигранти се удавија во езерото Ван кога нивниот брод потона.

Преземено од: https://mondo.rs/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1