ММС

Објавено на: 07/11/21 9:08 AM

Денес во Бугарија парламентарни избори, се бира нова Влада

Денеска во Бугарија се одржуваат парламентарни избори, бидејќи парламентот, формиран по претходните избори, не успеа да формира одржлива коалициска влада.

Гласачките места ќе бидат отворени во 7 часот по локално време, ќе бидат затворени во 20 часот, а првичните резултати се очекуваат околу полноќ.

Право на глас на денешните избори имаат нешто повеќе од 6,7 милиони луѓе, кои ќе изберат 240 членови на новиот парламент, меѓу 6,048 кандидати предложени од 15 партии и осум коалиции и две независни партии, пренесува БТА.

Најновите анкети на јавното мислење сугерираат дека резултатите по денешните избори ќе бидат слични на оние по изборите во април, но исто така предвидуваат натамошен пад на поддршката за партијата „Граѓани за европски развој“ (ГЕРБ) на долгогодишниот премиер Бојко Борисов, по сегашната привремена влада изнесе широко распространети обвинувања за распространета корупција додека беше шеф на владата.

Според анкетите, тесна трка ќе има меѓу партијата на Борисов, која освои најмногу, 26 проценти од гласовите во април, и нејзиниот главен ривал, антиелитната партија „Има таков народ“, предводена од ТВ презентерот Слави Трифунов.

Опозициската Социјалистичка партија се очекува да го заземе третото место, следена од либералната антикорупциска група Демократска Бугарија и етничкото Турско движење за права и слободи (МРФ).

Исто така, се очекува новиот сојуз на левиот центар “Стани! Мафија надвор!”, Кој беше формиран по минатогодишните протести против владата, да го надмине прагот од 4%, неопходен за влез во парламентот.

Преземено од: https://www.b92.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1