ММС

Објавено на: 07/10/21 4:04 PM

Нема простор за паника – Децата од Гевгелија имаат обична вирусна инфекција

Нема простор за паника, децата од Гевгелија имаат обична вирусна инфекција при пад на имуолошки систем.

– Кај децата од Гевегелија утврдена е обична вирусна инфекија. Немаат никаква поврзаност со Ковид 19. Нема простор за паника. Поради тоа што подолго време децата биле изолирани и сега доаѓаат во контакт со предизивикувачи, имуниот систем реагира, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на својот профил на Твитер.

За потсетување, пред неколку дена 50 деца во Гевгелија појавија респираторна инфекција овој податок наиде на сомнеж дека е можно да станува збор за Ковид 19.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1