ММС

Објавено на: 07/9/21 1:51 PM

(Видео) Ужичко оро и српска забава среде Загреб

Денес вниманието на минувачите на плоштадот Бан Јелачиќ во Загреб го привлекоа момчиња и девојчиња облечени во српска народна носија, со знамето на Србија во рацете, кои играа „Ужичко оро“

Според медиумите, станува збор за настан „Меѓународен фолклорен фестивал“, што се одржува во Загреб од 23 -ти јуну до 1 -ви август 2021 година.

Видеото кое кружи на социјалните мрежи покажува членови на КУД од Србија во српска народна носија како играат во централниот дел на плоштадот, додека граѓаните на Загреб љубопитно ги гледаат и снимаат.

Според програмата на веб-страницата на настанот, овој перформанс на плоштадот Бан Јелачиќ не е вклучен во редовната програма, и, покрај тоа, во делот каде стојат гостинските друштва КУД, пишува дека оваа година учество земало  изворното здружени „Мика Шестак“  од Шврљиг. Сè уште не е познато дали тие го претставиле најпознатото „Ужичко оро“ пред луѓето во Загреб.

Преземено од: https://rs-lat.sputniknews.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1