ММС

Објавено на: 07/9/21 8:48 AM

(Видео) Познато лице се појави на бранови – Фотографијата стана вистински хит на интернет

На брегот на источен Сасекс, фотографот на Би-Би-Си, Jeеф Оверс, ги фотографираше брановите додека траеше бурата. Тој го овековечи моментот кога „се појави“ „лицето“ на римскиот бог на водата и морето Нептун. Тоа е пример за пареидолија, феномен кога луѓето гледаат лица на невообичаени места.

Оверс за Би-Би-Си изјави дека ја фотографирал наутро, при плима и ветрови посилни од 80 км на час.

“Пристаништето Њу Хејвен стана популарно за фотографирање затоа што има силни ветрови. Брановите прскаат и понекогаш прават форми што личат на лица, рече тој.

Тој додаде дека не ја наместил фотографијата и дека бранот во преден план на фотографијата го потсетува на раката.

Преземено од: https://www.srbijadanas.com/
Фотографија: Instagram printscreen


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1