ММС

Објавено на: 07/9/21 8:07 AM

Измислена нова заштитна маска, која го прочистува воздухот

Во време кога, со тропските горештини, едвај дишете под заштитни маски, една компанија претстави преносен личен прочистувач на воздухот. Меѓународен тим на дизајнери го претстави Air-Ring, носечки прочистувач на воздух што создава освежувачка атмосфера на прочистен воздух околу лицето на носителот. Покрај тоа што му дозволува на носителот да дише свеж воздух, воздушниот прстен, благодарение на неговото кревање, не го вознемирува носителот и не го покрива лицето.

Како што објаснуваат, воздухот влегува низ филтрите лоцирани на задниот дел од прстенот на воздухот, поминува низ процес на прочистување во кое се отстрануваат штетни честички, УВ стерилизација за да се отстранат патогените и вирусите и се испраќа до главната комора во која се отстрануваат преостанати мириси и алергени, доколку ги има.

Свежиот воздух потоа се распрснува пред лицето на корисникот. Во зависност од избраната маска за лице, која е поврзана со системот со магнетни спојки, корисниците можат да го прилагодат нивото на заштита – од стандардна транспарентна маска до целосно обезбеден респиратор.

Од Air-Ring истакнуваат дека батеријата во јаката треба да трае цел ден. Со оглед на тоа дека очигледно, нема да шетаме низ светот толку брзо без заштитна маска, ваквите технолошки решенија стануваат се почести.

За жал, Air-Ring сè уште не е достапен за јавноста. Според моментално достапните информации, се планира кампања на Kickstarter што треба да им обезбеди на поддржувачите поповолен и ексклузивен пристап до првите копии. Сепак, сè уште не е познато дали овие копии ќе бидат во рацете на корисниците.

Извор и фото: dnevnik.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1