ММС

Објавено на: 07/7/21 7:41 AM

Се извлекуваат мртви тела од авионот кој се урна на Камачатка

Спасувачките екипи пронајдоа тела на неколку жртви од падот на авионот „Ан-26“, изјави гувернерот на регионот Камчатка, Владимир Солодов.

Тој истакна дека засега не е можно да се објави точниот број на загинати во несреќата и дека состојбата постојано се менува.

„Првите тела во моментов се извлекуваат од водата. Тоа е работа во реално време. Што се однесува до бројот на жртви – ситуацијата постојано се менува “, посочи Солодов.

Делови од патничкиот авион Ан-26 беа пронајдени откако авионот исчезна над полуостровот Камчатка на Далечниот исток на Русија, потврди вчера директорот на авиокомпанијата „Воздухопловно претпријатие„ Петропавловск-Камчатски “, Алексеј Храбров.

Извор од службите за итни случаи исто така потврди за ТАСС дека се пронајдени делови од авионот, кој се урнал откако удрил во рид.

Истиот извор откри дека нема преживеани.

На бродот имало 22 патници и шест члена на екипажот.

Преземени од: https://ba.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1