ММС

Објавено на: 07/6/21 9:05 PM

Успешна жена никако не смее да се омажи за мајстор – Што велат психолозите?

Популарниот руски психолог Михаил Литвак раскажа приказна од неговиот кабинет за страницата Econet.ru.

„Еден ден Марија дојде во мојата канцеларија. Нејзиниот проблем беше следниот: Не можеше да најде маж за себе.

Марија е образована и многу успешна директорка на компанија. Зад себе има пропаднат брак и две возрасни ќерки.

Таа е успешна жена од секој поглед, освен во љубовта. Марија била вљубена, сакала. Била лудо заљубена во нејзиниот сопруг. Затоа се омажила за него. Додека се едуцирала и „грабала“ напред, градела завидна деловна кариера, нејзиниот сопруг бил обичен работник во компанија со просечна плата. Тој немал желба за професионален напредок.

И додека кариерата на Марија се развивала, додека таа одела кон врвот, тој станувал сè понезадоволен и нивниот брак страдал. Еден ден, Марија отворено го прашала што да прави, со цел да го спаси нивниот брак.
„Остави ја работата и грижи се за семејството“, било неговото барање.

Марија се согласила. Поднела оставка и станала домаќинка, сето тоа поради „мир во куќата“. Сепак, тој мир никогаш не дошол. Зошто? Сопругот бил огорчен, ништо не му одговарало. Му пречеше Марија, која седеше понизно дома. Сè го потсетувало дека таа успеала во животот, а тој некако не.

Бидејќи ситуацијата во бракот не се подобрила дури и по неколку години, Марија решила да се разведе. Таа го напуштила сопругот и започнала од почеток.

Самостојно ги школувала своите ќерки, повторно ја подигнала својата кариера од пепел, но сепак немала среќа во љубовта. Затоа се свртела кон психолог.

Еве кој беше нејзиниот проблем:

Ако вашиот партнер не расте и не се развива со вас, тогаш оставете го без двоумење. Не обидувајте се да го промените. Не си го трошите времето. Марија се пожалила на неправдата, затоа што оние мажи што и се допаѓале (успешни бизнисмени) покрај себе имале домаќинки и мајки, без кариера и успех.

Психологот Михаил Лабковски: Само ако имате здрава психа, можете да живеете само со еден партнер! Оние мажи кои ја сакаа Марија беа претежно женкари за кои не станува збор.

Мојот совет до Марија беше да погледне малку во исклучително успешни деловни луѓе кои имаат исти интереси како неа. Ако погледнете доволно долго, ќе најдете начин да го пронајдете она што го барате.

Затоа, жени – пишувајтет докторски дисертации, грабете напред и никогаш не гледајте наназад. Не гледајте во луѓето под вас, тие само ќе ве влечат на дното. Ништо добро нема да дојде од тоа. Дури и ако се промените целосно, станувате она што тој го бара од вас – дури и тогаш нема да бидете добри со него.

Подобро да бидете сами, отколку во лошо друштво.

Извор: stil.kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1