ММС

Објавено на: 07/6/21 11:00 AM

Тепачка за пензијата на Џеј: Бившата и невенчаната во трка за 1.500 евра

Невенчаната сопруга на починатиот пејач Џеј Рамадановски, Андријана Томаниќ, се бори за пензија на покојниот пејач бидејќи неговата поранешна сопруга Нада ги исполнува сите законски услови таа да биде таа што ќе го наследи приходот што го стекнал и го добил од Австрија за време на неговиот живот.

Рамадановски имаше право на месечен надоместок од 1.500 евра на име на инвалидска пензија, откако пред три години имаше тешка операција на срцевиот залисток во Виена. Со години плаќајќи даноци и социјално осигурување во оваа држава, Џеј доби повеќе од пристоен месечен приход.

Сега, според тамошниот закон, поранешната сопруга на Џеј има право да ја наследи неговата пензија затоа што тие се во брак повеќе од 15 години, во кој имаа ќерки Ана и Марија.

Андријана го посвети својот живот на фолкерот во последните две децении и смета дека оваа финансиска корист треба да и припадне нејзе. Затоа таа неодамна беше во Австрија со сведоци кои потврдија дека, иако не била официјално омажена за пејачот, таа беше таа што дваесет години споделуваше и добро и зло со него. Нивните заеднички пријатели, па дури и семејството на Рамадановски сведочеа во нејзина корист. Андријана ја достави комплетната документација и сега чека одлука од Австрија да биде носител на пензија на нејзиниот невенчан сопруг. Таа се надева дека сепак ќе биде наследничка, а не првата сопруга Нада, со која Џеј беше во добри односи до последниот ден и за која секогаш потенцираше дека таа е жената која најмногу ја сака.

Извор: Мондо .рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1