ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/6/21 11:30 AM

Почина славниот холивудски режисер и творец на „Супермен“, Ричард Донер

Ричард Донер, холивудски режисер меѓу чии филмови се „Супермен“ и „Goonies“, почина на 91 година, објави неговата сопруга Лорен Шулер Донер.

Негов прв голем филмски успех беше филмот „Предвидување“ од 1976 година, а подоцна ги продуцираше филмовите „Слобода за Вили“ и „Изгубени момчиња“.

Стивен Спилберг, кој ја напиша приказната врз која се базира „Гунис“, за списанието „Верајати“ изјави дека Донер е „талентиран во многу жанрови“.

„Да се ​​биде во неговиот круг беше како да се дружите со вашиот омилен тренер, најпаметниот професор, бестрашниот мотиватор, најупорниот пријател, најсилниот сојузник и – секако – најголемиот Гунис од сите“, рече Спилберг.

Донер е роден во Бронкс, а на телевизијата работи од култната серија „Зона на самракот“ и шпионскиот трилер од почетокот на шеесеттите години.

Тој го режираше „Супермен“ со Кристофер Рив во 1978 година и се смета за прв современ филм за суперхероите.

Актерот Мел Гибсон, кој играше во неговите филмови „Смртоносно оружје“ и „Теорија на заговор“, изјави дека Донер е „срце и душа“ и дека несебично ги дава на сите што ги познава“.

Извор: Блиц.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7