ММС

Објавено на: 07/6/21 7:16 AM

Наскоро ново правило за добивање на ковид сертификати – Хрватска се плаши од нов бран зараза

Во Хрватска повеќето нови случаи во последните неколку недели се забележани во округот Задар. На почетокот на главниот дел од туристичката сезона, таму повторно се воведуваат построги мерки. Од денес – забранети се масовни собири и концерти на места каде што не е можно да се контролира дали се почитуваат епидемиолошките мерки.

„Сега чекаме во следните четири дена да видиме дали тие бројки ќе паднат. Нашиот просек минатата недела беше некаде помеѓу 40 и 50. Не ни треба тоа. Значи, имаме бројки, имаме приближно меѓу 30 и 50 проценти од сите позитиви во Хрватска. Ова сигурно не е шега “, изјави епидемиологот Алан Медиќ за ХРТ.

Наскоро ќе стапи на сила ново правило во врска со добивање на сертификати. Сите оние кои се опоравиле од ковид-19 и ја примиле првата доза на вакцина, повеќе нема да чекаат 22 дена,  ќе можат веднаш да побараат потврда, која ќе важи 210 дена, како и за лица кои биле вакцинирани со две дози.
Премиерот Андреј Пленковиќ уште еднаш апелираше до граѓаните да се вакцинираат. Тој исто така рече дека владата ќе најде законска основа да го условува зачувувањето на работните места со вакцинација.

“Ние не зборуваме за некој што не добива плата, но зборуваме за тоа ако некој сака поддршка, тогаш е добро да се даде одреден придонес дека нема повеќе ограничувачки мерки. Би биле многу среќни да ги укинеме ограничувачките мерки утре и да нема дополнителни трошоци, тоа би било идеално за буџетот. Ќе најдеме правна основа, имате слушнато голем број правни експерти кои на никаков начин не ја оспорувале можноста тоа да се врзе. Ние сакаме да ги охрабриме луѓето да го прават она што е рационално и разумно, не само за нив, туку и за општеството, на крајот на краиштата, ние не живееме сами во Хрватска “, рече премиерот.

Извор: index.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1