ММС

Објавено на: 07/5/21 8:20 PM

Првото засилување за Атлетико Мадрид доаѓа од Бразил

Шампионот на Шпанија летово реши да го зајакнува оној сегмент во играта каде што е најпотребно освежување. „Јорганџиите“ официјално како слободен играч го потпишаа дваесетгодишниот фудбалер на бразилски Флуминесе, Маркос Пуоло.

Пауло е репрезентативец на Португалија до 19 години, кој минатата сезона во најсилната бразилска лига постигна 14 погодоци и му „падна во око“ на Диего Чоло Симеоне. Младиот Португалец не е играч од врвот на нападот, така што Луис Суарез барем засега ќе остане осамен на таа позиција на „Ванда Метрополитано“. По вокација, Паоло ги покрива левото и десното крило во навалната линија.

 

Како што пренесуваат шпанските медиуми, Пауло има европски пасош и нема да зазема нон-ЕУ местото во составот на Атлетико. Црвено-белите од Мадрид се поврзуваат со повеќе имиња на трансфер пазарот. Робин Госенс од Аталанта и Пабло Сарабија од ПСЖ, претставуваат желби на Диего Симеоне пред почетокот на новата сезона и одбраната на титулата од Барселона и Реал Мадрид.

 

 

 

Фото:

ge.globo.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1