ММС

Објавено на: 07/5/21 3:06 PM

Оздравени 27 оздравени пациенти, нема починати од Ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.650 тестирање, а регистрирани се шест нови случаи со Ковид-19 од кои пет во Скопје и еден во Кичево. Регистрирани се 27 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 17, Тетово – 4, Охрид – 2, Прилеп, Гостивар и Кичево – по 1. Не се регистрирани починати пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.716, бројот на оздравени пациенти е 150.100, на починати е 5.486, а на активни случаи изнесува 130.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68682, Активни 54

Куманово 8882, Активни 10

Прилеп 8327, Активни 5

Тетово 7253, Активни 14

Битола 6309, Активни 5

Велес 5474, Активни 2

Гостивар 5182, Активни 1

Кавадарци 5155, Активни 2

Охрид 5019, Активни 9

Штип 4960, Активни 0

Струмица 4120, Активни 6

Струга 2981, Активни 0

Кочани 2792, Активни 0

Кичево 2600, Активни 14

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 0

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 2

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1032, Активни 3

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 1

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1