ММС

Објавено на: 07/5/21 2:14 PM

Лава колач со малини: Вистинско летно уживање

Добро познатиот десерт од чија средина, кога ќе се пресече, како лава истекува растопена чоколада, е вистински начин да се израдувате и себе и најблиските. Загарантирано, воодушевувањето нема да изостане. За да го приготвите овој десет потребни ви се следните состојки:

2 јајца

100 грама чоколада за готвење

100 грама шеќер

100 грама брашно

100 грама путер

Екстракт од ванила

Малини за декорација

Подготовка:

На пареа стопете ги чоколадата и путерот. Јајцата изматете ги со шеќерот и екстрактот од ванила и додајте ги чоколадата и путерот. Потоа додадете го брашното и целата смеса сипете ја во калапи, кои претходно сте ги наросиле со брашно. Важно е да печете само десет минути за да го постигнете посакуваниот резултат. Готовиот колач послужете го топол без ладење со некое освежувачко овошје, како на пример, малини.

Фото: Илустрација / Freepik

Извор:      informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1