ММС

Објавено на: 07/5/21 9:04 AM

Била најпознатата жена на светот – Лејди Ди имала трагична судбина, откриено е како живеела зад затворените врати!

Принцезата Дајана беше најпознатата жена во светот и многумина сè уште не можат да веруваат во нејзината трагична судбина.

Работничка на Црвениот крст на Велика Британија се сети на состанокот со неа и на тоа што и го кажала.

Лејди Ди беше една од најфотографираните жени во светот, а медиумите тргнаа по нејзините стапки, но откако ќе се исклучат камерите, таа водела скромен живот. Ова е потврдено со приказната за Едит Кон (72), работничката на Црвениот крст, која ја запознала принцезата во 1991 година на хуманитарен настан.

Кон се присетила како Дијана проборела за животот во палатата таа вечер, велејќи дека претпочита да ги поминува вечерите пред телевизија гледајќи серии, а за вечера сакала да јаде само грашок и тост.

“Таа беше многу опуштена и ми беше прекрасно да разговарам со неа поради тоа. Беше многу прифатлива и ми рече колку ја цени работата на Црвениот крст”, изјавила таа.

Принцезата Дајана почина на 31 август 1997 година во сообраќајна несреќа во Париз и остави неизбришлива трага, а многумина и денес тагуваат за неа.

Член на кралското семејство, на кого му се поклонуваа низ целиот свет, доби статуа во Санкен Гарден во палатата Кенсингтон по повод нејзиниот 60-ти роденден, што би го прославила на 1. јули доколку била жива.

 

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1