ММС

Објавено на: 07/5/21 8:46 AM

Заврши операцијата на папата – Ватикан ја соопшти неговата здравствена состојба

Операцијата на папата Фрањо е успешно завршена и тој се чувствува добро, беше објавено вечерва во Ватикан.

Папата Франциско е примен во римска болница попладнево поради закажана операција на дебелото црево, а портпаролот на Ватикан Матео Бруни изјави дека 84-годишниот папа страда од „симптоматска стеноза на дивертикуларот“ на дебелото црево, објави Ројтерс.

Операцијата на папата била извршена во римската болница Гемели ,болница каде се лекуваат папите.

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1