ММС

Објавено на: 07/4/21 10:57 PM

Папата успешно опериран, ќе биде 48 часа под лекарски надзор

Операцијата е планирана веќе некое време, а го оперираше професорот Серѓио Алфиери, соопшти одделот за односи со јавност на Ватикан.

Папата, кој има 84 години, по операцијата е на набљудување 48 часа на десеттиот кат во болницата, исто како и пред него папата Јован Павле Втори (Војтила) кој ја нарече болницата „Џемели“ Ватикан III, поради честиот престој и операции во таа болница.

Поглаварот на Римокатоличката црква ќе остане во болницата најмалку пет дена.

Папата Франциско пристигна во болницата околу 15 часот, придружуван од соработник и возач, а никој од пациентите во болницата не го забележа неговото присуство, додека само лекарите задолжени за неговата операција и закрепнување имаа информации за деталите за интервенцијата .

Пред тоа, како и секоја недела, Папата се појави на прозорецот на плоштадот Сан Пјетро, ​​најавувајќи дека ќе патува во Будимпешта во септември на последната молитва на 52-от Меѓународен конгрес на Евхаристија, како и во Словачка, пренесува rts.rs.

Симптоматска дивертикуларна стеноза на дебелото црево е последица на низа инфекции кои се само една од компликациите на дивертикулите, кои се бенигни, но растат со возраста: 50 проценти од нив се стари околу 50 години, 70 проценти од оние кои имаат околу 70 години години и постари.

Тоа е деликатна интервенција што се прави само кога е навистина неопходна, особено кај постари пациенти, објаснето е на веб-страницата на Siccr (Италијанско здружение на хирургија на дебелото црево).


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1