ММС

Објавено на: 07/4/21 9:06 PM

На одбрана клиентела за 250.000 евра се продава станот на Бата Живојиновиќ во Белград

Се продава станот на актерската легенда Велимир Бата Живојиновиќ од 102 квадратни метри во улицата Пожаревачка во Белград. Неговите наследници работата ја препуштиле на агенција за недвижнини, а цената, како што е наведено во огласот, е 240.000 евра.

Имотот се наоѓа во предвоена мирна зграда на границата помеѓу Врачар и Звездара.  Станот припаѓаше на славниот актер и неговата сопруга Лула, која почина во 2019 година, три години по смртта на актерот, е наведен како високо приземје, но не е целосно регистриран. Во документите недостасуваат 30 квадратни метри и се наведува дека се регистрирани 76 квадратни метри, бидејќи детската соба не била претходно оценувана бидејќи зградата е од старото Кралство Југославија. Поранешниот простор за живеење на славниот актер има два влеза, голема дневна соба, три спални соби, кујна со трпезарија, како и тоалет со туш. Има подрум кој се наоѓа веднаш под станот и има прозорци кон улицата, така што може да се користи како магацински простор. Станот е комплетно реновиран по високи стандарди, квалитетни материјали и современи готови дела од лиценцирани инженери кои ги ревитализираат спомениците на културата на градот Белград.
Наследниците на Бата, кои го продаваат имотот, им рекле на своите пријатели дека подот е направен од дабов паркет со дебели паркетни облоги, а керамиката е шпанска, а каменот со кој се украсени некои ѕидови е италијански. Исто така има и дневно и ноќно осветлување, стакло Мурано, како и тапети со кристали Сваровски. Станот е наменет за домување, но и за вршење на тивка деловна активност, бидејќи е закупен со години, а сега се продава исклучиво на избрана клиентела.

Извор и фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1