ММС

Објавено на: 07/4/21 9:26 AM

Тик Ток забрани пристап на деца помлади од 13 години! 

Кинеска платформа за објавување видео денес го блокираше пристапот до децата под 13 години на апликацијата „ТикТок“ и ќе користи вештачка интелигенција за да ја потврди возраста на корисниците, по неодамнешната смрт на 10-годишно девојче од Палермо кое изврши самоубиство обесувајќи во Блекаут предизвик (онесвестување).
Италијанското тело за надзор ќе ја процени ефективноста на мерките објавени од „ТикТок“, објави АНСА. Смртта на девојчето на 21 јануари беше проследена со случај на 48-годишна жена од Сиракуза, Сицилија, која беше испрашувана за наводно поттикнување самоубиство објавувајќи видео на ТикТок, во кое се гледа како маж и жена виткаат селотејп околу устата и носот, друг предизвик за Блекаут. Истражителите, во меѓувреме, ја проширија истрагата за смртта на една девојка од Палермо, поставувајќи прашања на Фејсбук и Инстаграм за тоа како е можно да се отворат сметки на нивните платформи.
Фејсбук соопшти дека целосно ќе соработува со истражителите, а што се однесува до влијателната ТикТокерка од Сиракуза, полицијата откри дека објавила повеќе снимки, со чија помош достигнала 730.000 следбеници од различна возраст. Тие следат околу 20 опасни предизвици, вклучително и вдишување на крем низ носот, затворање на очите со клешти и  кршење  рака со тенџере за готвење. Сите предизвици ги изведувала жена од Сиракуза, а сите нејзини видеа се отстранети.

Извор: informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1