ММС

Објавено на: 07/3/21 11:41 PM

Изразот „достоинствено стареење“ е „сексистичко“, смета актерката Џулијан Мур

Познатата актерка Џулијан Мур вели дека изразот „достоинствено стареење“ е „целосно сексистички“. За списанието „As If“, 60-годишната актерка го опиша терминот како „инхерентно осудувачки“.

„Дали постои поинаков начин на стареење? Немаме опција за избор. Никој нема опција кога станува збор за стареење, па затоа не е ниту позитивна, ниту негативна работа, тоа е само тоа “, вели актерката и додава:

„Тоа е дел од човечката состојба, па зошто секогаш зборуваме за тоа како да е нешто над кое имаме контрола?

Таа додаде дека го смета терминот сексистички затоа што тој се користи само за да се опишат жените.

„Дали стареењето не треба да биде поврзано со внатрешниот раст?

„Како понатаму да се предизвикуваме себеси, да се интересираме за нови работи и да ги научиме, да бидеме покорисни за другите луѓе, да бидеме личноста што ја сакаат вашите пријатели и семејство? Како понатаму да еволуираме? Како да се движиме низ животот и да имаме уште подлабоки искуства? Тоа би требало  да биде  стареење “.

Извор: nova.rs

Фото: thetimes.co.uk


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1