Беа измерени речиси 50 степени, луѓето сè уште умираат од жештината - Исповед на Србин кој ја преживеа „топлотната купола“ во Канада
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/3/21 11:51 AM

Беа измерени речиси 50 степени, луѓето сè уште умираат од жештината – Исповед на Србин кој ја преживеа „топлотната купола“ во Канада

Беше како пекол, го евакуирав семејството во блиската планина, но таму беше повеќе од 40 степени. Луѓето сè уште умираат од влијанието на горештините, Канаѓаните едноставно не се навикнати на оваа клима, вели новинарот Предраг Благојевиќ, кој се најде под „топлотната купола“ во Ванкувер, кој ја покри земјата и дел од Америка и однесе стотици животи.

Речиси 500 ненадејни смртни случаи беа забележани во текот на пет дена од невидениот топлотен бран што ја погоди канадската провинција Британска Колумбија и северозападот на Соединетите држави.

Пеколните горештини во Ванкувер траеја три дена, а соговорникот на еден локален медиум вели дека бројот на смртни случаи најдобро зборува за катаклизмата што го снајде овој град. Големиот град на крајбрежјето всушност помина добро, малото гратче Литон на копното беше погодено од шумски пожари и во него беа измерени речиси 50 степени Целзиусови.

„Топлата купола“ донесе пожар кој го проголта градот

– Литон, местото каде што беше срушен рекордот за највисока температура, беше целосно уништен во сериозен пожар. За среќа, градоначалникот претходно нареди итна евакуација на сите жители. Беше драматично, државната телевизија ЦБС на еден од радио каналите емитуваше само програма за состојбата во Литон, емитуваа во живо што се случуваше, што се случуваше со луѓето, што правеа институциите – изјави Благојевиќ за српските медиуми.

Тој додал дека било очигледно дека земјата не е подготвена за високи температури, реагирала слично како кога паѓа снег во Ванкувер, кога ретко има, бидејќи градот има речиси медитеранска клима.

– Во таа ситуација, се обезбедува топли оброци и сместување, сега беше слично. Тие апелираа до луѓето да не излегуваат на сонце, да пијат повеќе течности. Сега, сите библиотеки, а ги има низ целиот град, и голем број други јавни институции, галерии, музеи и други институции се отворени за граѓаните. Тие места ги нарекоа „центри за ладење“, каде што луѓето можеа да лежат и да се одморат – рекол Благојевиќ.

Властите не кријат информации за загинатите

Благојевиќ рекол дека канадските власти не ги кријат информациите за причината за смртта, објавено е дека се работи за висока температура, но станува збор најмногу за луѓе кои имале здравствени проблеми. Тој додава дека метеоролозите најавиле топли бранови пред неколку месеци, врз основа на анализата на движењето на струите во Пацификот, но дека „топлотната купола“ сепак изненади.

– Овде во текот на летото ретко е над 30 степени и обично е 22, 23, пријатно, без влага, кога надоаѓа бран што носи воздух од 47 степени, станува сериозен проблем. Луѓето обично немаат климатизирани станови, немаше потреба од тоа, но сега немаа каде да се сокријат. Ноќе не можеше да се спие, преку ден не може да се дише, поради високите температури планините не беа толку студени како и обично, и немаше доволно сенка на морето и реките, всушност, немаше доволно простор за неколку стотици илјади луѓе.

Извор: Србијаданас.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7