ММС

Објавено на: 07/3/21 8:08 AM

(ВИДЕО) Се „тресеше“ Белата куќа: Две торнада во Вашингтон

Националната метеоролошка служба на САД потврди дека последната и најразорна бура содржела две торнада, од кои едното поминало во близина на Белата куќа.

Според федералната метеоролошка служба, торнадо со јачина Ф1 со брзина на ветровите од 150 километри на час се формирало во округот Арлингтон, Вирџинија, во 21 часот во четвртокот и го преминал градот Рослин и реката Потомак пред да се распрсне во Националниот трговски центар, голем парк во центарот на Вашингтон. Неколку моменти порано, на телефоните на жителите се огласило итно предупредување за торнадо, барајќи од нив веднаш да се оддалечат.

Торнадото беше широко 114 метри, и поминало патека долга околу седум километри помеѓу споменикот на Вашингтон и Белата куќа.

 

Истата бура произвела уште едно торнадо, оценето како малку послабо F0 со ветер од 130 километри на час, што се сруши неколку минути подоцна во источен Вашингтон.

Тоа торнадо било широко 68,5 метри и минуваше по патека од околу 1,2 километри низ, претежно станбени населби.

 

Видеата покажуваат невреме што го зафатило градот. Снимката покажува низок облак во пресрет на главната бура. Тоа е облак од ѕидот што покажува каде има силна нагорна струја што го „храни“ торнадото, но не е самото торнадо што е опкружено со густ дожд што се слева зад него.

Видеото снимено од жители на Вашингтон покажува бура што предизвикала силен ветер и дожд дури и далеку од самото торнадо.

Извор: Б92.нет

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1