ММС

Објавено на: 07/3/21 7:23 AM

Одложено минирањето на патот Кичево – Охрид: Во понеделник сообраќајот во прекин

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, со умерен интензитетот на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ информира дека минирањето на патниот правец Кичево – Охрид, на делницата Пресека – село Врбјани, што беше најавено за денеска, е одложено за в понеделник, кога сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 12 и 15 часот во времетраење од 15 до 20 минути.

На регионалниот пат Ресен – Охрид, преку Галичица, ЈП „Македонијапат“ врши градежни работи за чистење на банкините, косење и кастрење на гранки на делот од Царина до Трпејца.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1