ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/2/21 9:41 PM

Сиромашните луѓе се без пари и пропаѓаат само поради една работа, тврди најбогатиот човек во Кина

На почетокот на својата кариера, Џек Ма направил катастрофални грешки со одбивање на можностите за вработување, но подоцна ја основаше страницата Алибаба, кинески гигант за интернет купување. Тој стана најбогатиот човек во Кина и еден од најуспешните претприемачи во светот.

Што тој има да каже за неуспехот и сиромаштијата:

„Сиромашните луѓе најтешко се задоволуваат. Дајте им нешто бесплатно, тие ќе помислат дека е стапица.

Кажете им дека ова е само мала инвестиција, тие ќе им кажат дека не заработуваат многу.

Кажете им да инвестираат на големо, тие ќе речат дека немаат пари.

Кажете им да пробаат нови теми, тие ќе речат дека немаат искуство.

Кажете им дека тоа е традиционална работа, тие ќе ви кажат дека е тешко.

Кажете им дека ова е нов деловен модел, тие ќе речат пирамида.

Кажете им да отворат продавница, тие ќе речат – немам слобода.

Кажете им да започнат нов бизнис, тие ќе речат дека немаат докази дека новиот бизнис ќе оди.

Овие луѓе имаат нешто заедничко: сакаат да го прашуваат Гугл, да ги слушаат пријателите кои се исто толку безнадежни, во нивните умови тие се повеќе од универзитетски професор и помалку од слепа личност.

Само прашајте ги што можат да направат? Нема да Ви одговори.

Мој заклучок:

„Наместо срцето да чука побрзо, зошто да не дејствувате само малку побрзо. Наместо само да размислувате за тоа, зошто да не го направите она за што мислите?

Сиромашните луѓе пропаѓаат заради една заедничка работа: тие го поминаа целиот свој живот во чекање“.

Извор: Стил.курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1