ММС

Објавено на: 07/2/21 8:37 PM

Совршени летни лазањи: Тиквички и сирење, наместо тестенини и месо

Ова вкусно јадење е лесно сварливо затоа е совршена храна за овие жешки летни денови. Наместо тестенини, тиквичките се сечат на парчиња, а наместо месо се додаваат неколку видови сирење

Состојки:

4 тиквички

40 гр пармезан

60 гр моцарела

230 гр рикота

Медитеранска мешавина на зачини

сос од домати (или уште подобро, сос од маринара)

маслиново масло

3 чешниња лук

копар

магдонос

сол

пипер

Подготовка:

Тиквичките исечете ги на парчиња и наредете ги на плех обложен со маслиново масло. Премачкајте ги со масло, сол и посипете ги со мешавина од медитерански зачини. Потоа печете ги 20 минути на 200 степени и оставете да се изладат целосно.

Во меѓувреме, измешајте пармезан, моцарела, рикота, сол, бибер, две лажици маслиново масло, мелен лук, копар и магдонос.

Започнете со редење на состојките во огноотпорен сад што претходно сте го премачкале со масло и сос од домати. Наредете еден ред тиквички – мешавина од сирење – сос од домати и потоа тиквички … Повторувајте го процесот додека не ги потрошите сите состојки. Одозгора ставете ја ренданата моцарела и печете 25 минути на 200 степени, пренесува Атма.

Извор: 24сата.хр

Фото: Dreamstime


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1