ММС

Објавено на: 07/2/21 5:47 PM

Што претставува новата статуа на принцезата Дајана? Децата кои ги прегрнува не се нејзините внуци

Принцезата Дијана физички одамна ја нема, но сепак прави чуда. Единствено таа успеа да ги смири раскараните синови, кои вчера на откривањето на нејзината статуа во Лондон, изгледаа среќно како во старите добри времиња.

– Денес, кога го славиме нејзиниот шеесетти роденден, се сеќаваме на нејзината љубов, сила и доблести, карактеристики што ја направија предвесник на доброто, благодарение на што светот стана подобро место. Ние сакаме таа да биде тука со нас секој ден. Ние сакаме оваа статуа да стане симбол на нејзиниот живот и наследство – рекоа Вилијам и Хари во заедничката изјава пред да го откријат споменикот во омиленото катче на Дајана, „Потонатата градина“ на палатата Кенсингтон.

Бронзената скулптура што принцовите ја нарачаа пред четири години е малку повисока од принцезата во природна големина. Дијаметарот е 1: 1,25. Покрај Лејди Ди, гледаме и три деца. Иако на почетокот многумина помислија дека се нејзини внуци, наскоро пристигна објаснување што претставуваат помалите статуи. Едноставно е: децата се симболи на хуманитарна работа на која кралицата со срце беше посветена до последниот здив, а таа секогаш беше најслаба на најмладите.

И гравирањето на постаментот има посебно значење. Под името на Дијана се напишани стихови од поемата „The Measure of Man“, прочитани во 1997 година на нејзиниот погреб. Во слободен превод, последните два зборуваат за жена како универзална личност чија вредност се мери според големината на нејзиното срце и улогата што ја играла на овој свет.

Авторот, Иан-Ранк Бродли, е познат британски уметник. Меѓу другото, тој дизајнираше посебен комплет сребрени монети со ликот на кралицата Елизабета по повод нејзиниот дијамантски јубилеј. „Физичка“ инспирација за скулптурата во Кенсингтон пронашол во последниот период од животот на Дајана, што може да се види во нејзината фризура, изразот на лицето и гардеробата. Тогаш зрачела со самодоверба.

Извор: Стил.курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1