ММС

Објавено на: 07/2/21 8:15 AM

(Видео) Како коси делта плус – Корона пекол во Индија

Во Индија, 400.000 луѓе починаа од епидемија на коронавирус од почетокот на епидемијата, од кои половина беа за време на вториот бран во последните неколку месеци, бран што ги преплави здравствениот систем и крематориумите.
Индија има регистрирано 30,45 милиони случаи од избувнувањето на пандемијата минатата година и е втора најпогодена земја, по САД, каде има 33 милиони случаи.

За време на вториот бран во април и мај, земјата остана без кревети во болниците и без кислород што го спасува животот, а луѓето умираа на паркинзите пред болниците и во своите домови.
Бројот на заразени постојано опаѓа откако го достигна својот врв во мај, но владини претставници и експерти предупредија дека третиот бран веќе се гледа, бидејќи земјата полека се отвора и се шири повторно нова варијанта, локално наречена делта плус.

Извор и фото: srbijadanas.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1