ММС

Објавено на: 07/1/21 1:34 PM

Шестнаесет градови без активни случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа, регистрирани се 5 нови случаи на Ковид-19 од направени 2.531 тестирање, пријавено е едно починато лице и 86 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.

Починато е едно лице од Виница (76) во болнички услови.

Од петте новозаразени, од Скопје се 2, Велес, Кавадарци и Берово – по 1.

Од 86-те оздравени пациенти, од Скопје се 31, Куманово и Прилеп – по 12, Тетово – 7, Гостивар и Охрид – по 6, Битола – 3, Крива Паланка, Демир Хисар и Кратово – по 2, Велес, Кичево и Виница – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 881.870 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.689, бројката на оздравени пациенти е 150.063, на починати е 5.485, а бројот на активни случаи изнесува 141.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 68669, Активни 60

Куманово 8882, Активни 10

Прилеп 8327, Активни  6

Тетово 7249, Активни  14

Битола 6306, Активни  5

Велес 5474, Активни  4

Гостивар 5181, Активни  1

Кавадарци 5155, Активни  2

Охрид 5019, Активни 11

Штип 4960, Активни  1

Струмица 4120, Активни  6

Струга 2981, Активни  0

Кочани 2792, Активни 0

Кичево 2596, Активни 13

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 2

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1031, Активни 2

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 1

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1