ММС

Објавено на: 07/1/21 7:11 AM

На Клиниката за Урологија во тек се две трансплантации на бубрези од починат донор

На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќни часови, информираат од Министерство за здравство.

-Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот. Министерот за здравство д-р Венко Филипче упатува неизмерна благодарност до ова храбро семејство кое уште еднаш ни покажа дека е возможно живот да се подари. Дека можеме да веруваме во чуда и некој да добие втора шанса за живот. Благодарност и до сите лекарски тимови кои се вклучени во оваа трансплантација. На пациентите им посакакуваме брзо закрепнување по операциите, велат од МЗ.

Ова е четврта по ред трансплантација од месец април до сега. Само во 2021 година се направени три трансплантации на срце и осум трансплантации на бубрези од починат донор.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1