ММС

Објавено на: 06/30/21 5:55 PM

Почина „мајката на сапунските серии“, сценаристката на „Касандра“ и „Есмералда“

Кубанската сценаристка Делиа Фиаљо, која важи за „мајка на сапунски серии“ и автор на хит-сапуниците како „Касандра“ и „Есмералда“, почина во Мајами на 97-годишна возраст, соопшти денеска нејзиното семејство.

Основачот на овој вид латиноамериканска навистина популарни романтични сапуници, во 2018 година изјавила дека сака да ја паметат како личност која сака и ја сакале.

Делија Фиаљо остави свој белег во латиноамериканската популарна култура во втората половина на 20 век.

Таа ја започна својата кариера во 1950 година со радио сапуница, а своето прво сценарио за телевизија го напишала седум години подоцна.

Соработувала со венецуелската телевизија откако ја напушти Куба и се пресели во Мајами.

Нејзината најпозната серија, од кои некои се прикажани во Србија, се „Касандра“, „Есмералда“, „Лучесита“, „Кристал“ и „Леонела“.

Извор: Нова.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1